Eksploatacja laptopa rady porady


serwis laptopów Warszawa Jak eksploatować laptop tak aby nie trzeba było korzystać z serwis laptopów Warszawa. Wszystko w skrócie, ale warto przeczytać. Zapraszam do lektury.
Serwis laptopów Warszawa zaprasza do siedziby firmy od Poniedziałku do Soboty.






Zalany laptop co dalej...


naprawa laptopów Warszawa

Często się zdarza że laptop zostaje zalany przez użytkownika. Zalałem laptopa co zrobić?? Na początek należy odłączyć wszystkie źródła zasilania tj. odłączyć zasilacz i wyjąć baterie nie zwracając uwagi czy laptop jeszcze pracuje. Następnym krokiem jest położenie laptopa do góry nogami (aby jak najmniej cieczy dostało się na płytę główna). W takowej pozycji należy dostarczyć laptop do serwisu w celu czyszczenia. Metoda ta pomoże w 100% uratować laptopa. Nie próbujcie uruchomić komputera np. po godzinie sprawdzając czy działa bo to tylko pogorszy sprawę i narazi Państwa na wyższe koszta naprawy.



Eksploatacja baterii w laptopie


Kilka słów na temat formatowania baterii. Kupiłeś laptopa i sprzedawca powiedział że baterię należy formatować. 3 pełne cykle ładowania rozładowania, a ładować po 12 godzin. Porada nieaktualna od wielu lat. Obecnie baterie nie wymagają tego typu akrobacji.


Baterie w laptopach nie posiadają efektu pamięci. No, posiadają pomijalnie mały efekt pamięci... Dodatkowo jest jeszcze układ elektroniczny.... W bateriach właśnie układ elektroniczny odpowiada za wskaźnik naładowania baterii. Na podstawie cykli ładowania /rozładowania uczy się ile jeszcze energii zostało w ogniwie. Aby wskazania były prawidłowe wymagane jest raz na około 3 miesiące przeprowadzenie cyklu ładowania do pełna a po nim pełnego rozładowania.

Każdy użytkownik rozładuje i naładuje baterie w ciągu 3 miesięcy. Dodatkowo rozkalibrowany układ to tylko błędne wskazania poziomy naładowania a nie uszkodzone ogniwa. Jeśli uważasz ze ze wskazaniami jest coś nie tak skalibruj baterię. Można to zrobić przy pomocy programów które producent udostępnia na swojej stronie internetowej bądź w samym biosie.


Pojemność współczesnych baterii w laptopach jest funkcja 3 czynników: czasu, temperatury, poziomu naładowania oraz częściowo głębokości cykli.

Baterie starzeją się w czasie. Spowolnić czasu nie można - jedyna rada jaką można dać: nie kupuj nowej baterii na zapas.

Baterie czują się znacznie lepiej w niższych temperaturach - dłużej zachowają swoją pojemność więc kilka rad:
- unikaj podwyższonych temperatur tj. samochód w słońcu, laptop na parapecie.
- jeżeli laptop używasz na zasilaczu, możesz rozważyć wyjecie baterii i składowanie jej w lodówce (zamrażalnik odpada , temperatury poniżej zera niszczą baterie).

Obecne na rynku baterie lepiej doładowywać jak często się da. Głębokie cykle ładowania- rozładowania są dla baterii gorsze - czyli zupełnie odwrotnie niż w stosunku do starego typu baterii niklowo-kadmowych!

Często spotyka się także informacje o liczniku cykli w baterii, który "wyłącza" baterię po osiągnięciu danej liczby cykli - dlatego niektórzy radzą "oszczędzać" te cykle. Czasami można sprawdzić ilość cykli jakie przeszła bateria. Teoria o oszczędzaniu cykli tutaj upada, gdyż liczniki tam montowane za pełny cykl uznają 100% sumarycznego rozładowania, czyli 10x10%, 5x20% i 2x50% to jeden cykl.

Baterie li-on i li-polimer nie lubią, gdy są zbyt długo ładowane. Nie należy się tym martwić bo układ elektroniczny w bateriach steruje tym procesem. Po naładowaniu baterii do 100% odłącza napięcie ładowania.



Baterie nie lubią być też zbyt mocno wyładowywane, ale tym też steruje układ elektroniczny. Odcina on połączenie laptopa z baterią w momencie gdy napięcie na baterii jest zbyt niskie. Teoretycznie można wprowadzić baterię w stan zbyt niski - wymęczyć ją na ekranie biosu do zera.



Prawidłowa temperatura pracy laptopa


Dobra i długa praca laptopa zależy od wielu czynników, które wpływają na nią w mniejszy bądź większy sposób. Z pewnością ważnym elementem, który ma ogromne znaczenie jest odpowiednie chłodzenie – nie tylko procesora, ale także karty graficznej czy dysków twardych. Kupując nowy laptop możemy być prawie pewni (ale nie całkowicie, oczywiście), ze temperatura poszczególnych podzespołów jest prawidłowa. Jednak z biegiem czasu, z większą eksploatacją laptopa, czy też przez naszą ingerencję, chłodzenie, które do tej pory wystarczało, zaczyna szwankować. Pozostaje pytanie – kiedy mamy się martwić?


Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Każdy procesor ma inne możliwości, to samo tyczy się kart graficznych oraz dysków twardych. Pozostaje nam przeanalizować najpopularniejsze modele.


Przed zamartwianiem się, warto wcześniej zapoznać się z temperaturą, jaką mamy na poszczególnych podzespołach. Najczęściej spotyka się programy, które sprawdzają temperaturę procesora oraz płyty głównej – tak więc dobrze zaopatrzyć się w któryś z nich. Przykładem może być program "SpeedFan" lub Everest.HP




Jeżeli masz wątpliwości co do prawidłowego działania Twojego notebooka wyślij go do nas to nic nie kosztuje a może zapobiec jego trwałemu uszkodzeniu.



Diagnozę uszkodzenia otrzymasz GRATIS, a na każdą naprawę pisemną GWARANCJĘ !




Sprawdź nasz serwis laptopów